جلد دوم پرسش‌ها و پاسخ‌های تاریخی منتشر شد.

کتاب پرسش‌ها و پاسخ‌های تاریخی که درباره زندگانی معصومین ع از امیرالمومنین ع تا شهادت امام حسین ع است توسط نشر معارف به چاپ رسید.

پاسخ‌گویی به مهمترین پرسش‌ها در عرصه تاریخ به خصوص صدر اسلام یکی از ضروری‌ترین کارهاست. گروه پژوهش تاریخ و تمدن اسلامی دانشگاه معارف اسلامی با اهداف اولویت، سودمندی و عمومیت بر آن شدند که مهمترین پرسش‌ها و پاسخ‌های تاریخی که در برنامه «پرسمان تاریخی» رادیو معارف عنوان شده و پاسخ‌های علمی و مستند کارشناس محترم برنامه جناب حجت الاسلام و المسلیمن مهدی پیشوایی را سامان داد و آن را در سه جلد تدوین و تنظیم نموده و چاپ کنند.

در پاسخ به سوالهای تاریخ باید به اصل «تدریج» توجه نمود. نمی‌توان تمام زوایای پنهان تاریخ ر ا با یک یا دو پرسش پاسخ داد و تبیین کرد. آنچه مهم است علت‌یابی و ریشه‌یابی برخی پرسش‌هاست. در طی این علت‌یابی و ریشه‌شناسی چه بسا میان آنها نظام طولی و هرمی‌ای کشف شود به طوری که شاید همه پرسش‌ها معلول یک یا دو یا چند مسئله ناشناخته باشد که در رأس آن هرم و نظم طولی قرار دارند. در این صورت اگر به پرسش‌های رتبه اول پاسخ داده شود نوبت به سوالهای رتبه‌های بعدی نمی‌رسد.

در این کتاب تمام کوشش و توان صرف شده تا بر اساس همین اصل پرسش‌هایی اساسی و در رتبه اول جمع آوری شود تا مخاطب به پاسخ بیشترین سوالهایش برسد.

بیش از این جلد اول این مجموعه با یکصدو هشتاد پسرش تاریخی در عرصه تاریخ پیامبر ص و اهل بیت ع و پاسخ آن چاپ شده بود و هم اینک جلدو دوم آن با 211 پرسش و پاسخ درباره زندگانی معصومین از امیرالمومنین ع تا شهادت امام حسین ع جمع آوری و تنظیم شده است.

کتاب پرسش‌ها و پاسخ‌های تاریخی به کوشش دکتر یدالله حاجی‌زاده تنظیم و تدوین شده که دربارة زندگانی معصومین از امیرالمؤمنین تا شهادت امام حسین ع  است و توسط نشر معارف در 240 صفحه و با قیمت 45 هزار تومان منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *